ŞahinŞahin geniş kanatlara ve yanlara açılan yuvarlak kuyruklara sahip olan yırtıcı kuşlardandır. Ülkemizde yaşayan en büyük yırtıcı kuşlardan biri  kızıl şahinlerdir. Özellikle Marmara Bölgesinde sıkça rastlanırlar. Avrupa, Afrika ve Orta Asya'da kendilerine yaşam alanları bulmuşlardır. Amerika kıtasında bulunanlar kızıl omuzları, kırmızı kuyrukları ve ayaklarındaki tüylerle bilinir. Kuzey bölgelerde yaşayanlar sürüler halinde göç eder.

Şahin yapısal özellikleri nelerdir?

Havada geniş kanatlarıyla çırpınmadan uzun süre uçabilir. Kartalgiller familyasından olan kuşlar, 100 yıl kadar ömre sahiptir. Boyları 50-55 cm, gagaları kıvrık, kahverengi tüylü ve güçlü pençeleri vardır. Dişi olanlar erkeklerden biraz daha iridir. Erkeklerin sırtları kahve ve kırmızı tonlarında, alnında ve ensesinde beyaz benekler bulunur. Kuyruk bölümü kahverengi ve enine açık kahve şeritler bulunur. Renkler her zaman farklılıklar gösterebilir. Dünyada bilinen 50 kadar türü bulunmaktadır. Bunlardan kızıl şahin ve paçalı şahin oldukça iyi tanınır.

Şahin

. Genellikle gündüzleri avlanırlar. Ormanlık ve çayırlık alanları mesken edinirler. Uçuş sırasındaki ağır kanat çırpışı kendine has özelliktedir. Küçük şahinler kurbağa, orta sınıf memeli, solucan ve böcek yiyerek beslenirken, büyükleri kuşları da avlar. Havada saatler süren uçuş yaparlar. Avlarını uçarken bulup, kanatlarını kısarak avına doğru inişe geçer. Oldukça iyi görüş yetenekleri olduğundan, insanlar tarafından evcilleştirilerek, avcılıkta kullanılırlar.

Şahinlerin üreme ve çoğalmaları nasıldır?

Ormanlık alanlarda yaşayan yırtıcılar, dağlara ve yüksek ağaçlara yuva yaparlar. İçerisini yosun, hayvan kılı gibi yumuşak maddelerle döşerler. Üreme dönemleri Şubat ayından Mart ayına kadar sürer. Kuluçkaya sadece dişi yatar. Yaptıkları yumurta sayısı 3-4 arasındadır. Açık kahverengi lekeleri olan beyaz yumurtalar üzerinde dişi 28 gün kuluçkaya yatar. Yumurtadan çıkan yavruların bakımını dişi ve erkek birlikte yapar. Yavrular yaklaşık olarak 44 gün sonra yuvadan uçarlar.

Yayınlanma Tarihi : 07.12.2013 22:15:35

Şahin Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

14 Yorum Yapılmış "Şahin"

Google kullanıcısı

Cevap Sayısı: 0
Elinize sağlık çok güzel olmuş.Yeni bilgiler edindim.THANKS

2017-12-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

ALİ

Cevap Sayısı: 0
şahin ve kartal en sevdiğim kuş türüdür bu demek oluyo ki diğer kuş türlerini sevmiyorum hayır hepsi ayrı bir güzel yapıya ahip hepsini farklı farklı seviyorum

2017-12-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

doga

Cevap Sayısı: 0
dogda ne varsa hepsi muhtesem bu renkler ve canlilar olmasa düsünün dünyanin halini güzellik cwsit gelir sanat cesitten gelir müzik cesitle güzeldir dünya renklerle güzeldir sadece bir cesit ve renkle dünyayi düsünün nasilgüelmi saygila

2016-05-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

Gamze Otlu

Cevap Sayısı: 1
Benim bir şahinim var.Çok tatlı onunla nasıl oynarımbi bilsem

2016-04-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

ALEYNA AYDIN :-)

Cevap Sayısı: 1
Şahinleride hiç sevmem amaa. 5.sınıf türkçe dersi için TEŞEKKÜRLER:-)

2016-03-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

yakup

Cevap Sayısı: 2
benimde bir şahinim var hayvanın karnını neyle doyurabilirim

2016-01-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

Sahinci

Cevap Sayısı: 0
cok iyi olmus tesekkurler cok yardimci oldunuz fakat sahin nasil egitilir hakkinda bi kac kucuk paragraf anlatirmisiniz

2014-08-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

Mehmet

Cevap Sayısı: 0
bizlere sundugunuz bu bilgiler icin cok tesekkur ederim sahin nasil egitilir ve nasil beslenir hakkinda bir , iki paragraf yazi yazabilirmisiniz benimde bir sahinim var ve kendim egitmek istiyorum.

2014-08-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

oğuz

Cevap Sayısı: 0
Güzel bir çalışma,çok faydalandım.Teşekkürler

2014-06-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ali Sinan Keser (FACEBOOKtan ekle)

Cevap Sayısı: 0
Çok iyi gördükleri için seviyorum bu kuşları

2014-04-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

şahin

Cevap Sayısı: 2
adım şahin olduğu için seviyorum

2014-03-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

Çakır

Cevap Sayısı: 0
şahinlerin gagasının çok sert oldugunu duydum .gerçekden ölemi yoksa ,abartımı.matkapın delmedigini söylediler.

2014-03-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

Keys

Cevap Sayısı: 0
Her ne kadar hayvanlar hakkında çok şey bildiğimizi düşünüyor olsak da aslında bu yazıyı okuyunca şahinlerle ilgili pek çok şeyi bilmediğimizi görebilmemiz mümkün olmaktadır.

2014-03-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Sahin hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Sahin konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kuşlar, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018