KarabatakKarabatak su kuşları arasında yer alan, genellikle deniz, göl ve derin ırmak kenarlarında görülen bir tür balık avcısı perdeli kuş türüdür. Karabatak kuşunun 30 farklı türü bulunmaktadır. Karabatak çok iyi bir uçucu ve çok iyi bir yüzücü kuş türüdür. Bunlar genellikle su kenarlarında bulunan yüksek yamaçlara ve yüksek ağaçların tepelerine yuva yapmaktadırlar. Karabatakların boyu ortalama olarak 30 santimetre civarındadır. Ancak farklı türler arasında 1 metre boya ulaşanları da görülmektedir.


Karabatağın Fiziksel Özellikleri

Karabatak aslında leyleksi kuş familyasındandır. Uzun boyunlu ve uzun kuyruklu olan bu kuş türü havada ve suda son derece sessiz hareket ederler. Suda sessiz hareket etmeleri sayesinde çok iyi bir balık avcısıdırlar. Yapılan incelemelerde bazı türlerin 30 metre derinliğe kadar dalabildikleri gözlemlenmiştir. Tüyleri genellikle parlak siyah renk olan karabatak, sivri ve keskin gagalı bir kuştur.

Karabatağın Beslenmesi

Karabatak sahip olduğu doğal özellikleri en iyi şekilde kullanarak çok iyi balık avlamaktadır. Karabataklar ağızlarının alabileceği her türlü balığı kolayca avlayabilmektedirler. Karabataklar eski zamanlarda insanlar tarafından da kullanılmış hayvanlardır. Özellikle Asya'daki balıkçılar tarafından balık avlamak için kullanılmışlardır. Eski dönemlerde bu balıkçılar karabatakların kursaklarını tıkayarak bu hayvanların usta balıkçılık özelliklerinden faydalanmışlardır. 

Karabatağın Üremesi

Karabataklar 2 ila 4 yumurta arasında yumurta bırakmaktadırlar. Yumurtalar maviye dönük, tebeşir gibi yumurtalardır. Yumurtaların çatlaması genellikle dört haftayı bulmaktadır. Yeni doğan yavrular siyah renkli ve son derece çirkin olarak doğmaktadırlar. Doğan yavrular belli bir boyuta gelene kadar ebeveynlerinin kursaklarından beslenirler.

Bilinen Karabatak Türleri
 • Melanoleucos: Diğer karabataklar gibi parlak siyah tüyleri olan bu türün boynundan karnına doğru büyük bir beyazlık vardır.  Melanoleucos türü ilk defa Fransız Pierre Vieillot tarafından keşfedilmiştir. Fransız doğa bilimci tarafından Epitet adıyla tanımlanmıştır. Eski Yunancada bu siyah ve beyaz kuş anlamındadır. 1931 yılındaki tespitlerle birlikte de ABD'li bir bilim adamı tarafından küçük karabatak olarak adlandırılmıştır. Boyutları ortalama 50 santimetre civarındadır. Melanoleucos karabatak türünün genel yaşam alanı Yeni Zelanda'dır.
  Karabatak

  Ayrıca Avustralya'nın büyük bir kısmında Tazmanya ve Endonezya'da da rastlanmışlardır. 
 • Africanus: Afrika'nın büyük bir bölümünde yaşamını sürdüren bu karabatak türü yerleşik türler arasında yer almaktadır. Africanus türünün boyu ortalama 50 santimetredir. Avlanmak ve yaşamak için genellikle sakin deniz ve tatlı su havzalarını tercih ederler.
 • Coronatus: Afrika'nın Benguela kıyılarında yaşayan endemik bir kuş türüdür. Boyu Africanus türüyle aynı şekildedir. Erişkinleri son derece parlak siyah tüylere sahiptir. Başlarının üzerinde de bir tepelikleri bulunur. Genç olanlarında bu tepelikler bulunur. Endemik olarak bulunan bu türün şu anki nüfusu 2500 olarak tespit edilmiştir.
 • Niger: Hindistan'ın Güney bölgelerinde yaşayan bu karabatak türüdür. Ortalama boyları 50 santimetredir. Genel yaşam alanları Bangladeş, Tayland, Nepal, Burma, Hindistan, Sri Lanka ve Laos'tur. Bunlar bu bölgelerdeki küçük göletlerde yaşamlarını sürdürürler.
 • Pygmeus: Küçük karabatak olarak da bilinen bu kuşlar Güneydoğu Avrupa ve Güneybatı Asya bölgelerinde yaşamlarını sürdürmektedir. Bu tür yarı göçmen türler arasında yer almaktadır. Küçük karabatak olarak adlandırılan bu türün ortalama boyu 30 santimetre boyundadır. 
 • Gaimardi: Güney Amerika kıyılarında yaşamını sürdüren bu karabatak türü, diğer türlerden farklı olan rengiyle dikkat çekmektedir. Yapılan araştırmalara göre diğer karabatak türleriyle yakın ilişkisi olduğu kanıtlanmıştır. Ortalama boyları 70 santimetreye ulaşabilmektedir.
 • Harrisi: Galapagos karabatağı olarak bilinen bu tür, diğer türlere nazaran uçma yeteneğini kaybetmiştir. Bu tür uçamasa da son derece büyük boyutlu bir kuştur. Ortalama boyları 1 metreyi bulabilmektedir. Görünüşleri itibariyle ördeğe de benzetilmektedirler. Nesli tükenmekte olan türler arasında yer alan bu türün 1999 yılındaki tespitlere göre sayılarının 900 kadar olduğu gözlenmiştir.
 • Neglectus: Güney Afrika'nın batı kıyılarında yaşayan bu türü de endemik türler arasında yer almaktadır. Parlak siyah tüylere sahip bu türün boyu 70 santimetreye kadar ulaşabilmektedir.
 • Featherstoni: Yeni Zelanda'da da bulunan Chatnam Adalar grubunda yaşayan endemik karabatak türlerinden bir tanesidir. Şu anki nüfuslarının 1000'in altında olduğu tahmin edilmektedir. 
 • Urile: Bering Denizi ve Japonya'nın Adalar bölgesinde yaşamını sürdürmektedir. bulunduğu bölgenin doğu bölgelerinde yaşayan Pelajik karabatak türü ile çiftleştiği de tahmin edilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 04.11.2014 02:55:59

Karabatak Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Karabatak"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Ağaç Kakan

Ağaç kakan, bilinen bir kuş türüdür. Gagasıyla ağaç kabuklarını delen ve kabukların altında bulunan çeşitli böcek, karınca ve tırtıl türleriyle beslenen kuşlardır. Bu özelliği nedeniyle gagası oldukça sivridir. Ayaklarındaki dört...

Paçalı Güvercin

Paçalı güvercin, öyle estetik bir görüntüsü vardır ki güvercin kuşları meraklılarını kendilerine aşık ederler. Ülkemizde bulunan güvercinleri çoğu paçalı güvercin türündendir. Bu güvercinlerin yerde duruşları,havada uçmaları adeta...

Arap Güvercini

Arap güvercini, Renginin siyah olmasından dolayı bu adı almıştır. Irkı aralardan gelmiş olup gagasının ve bütün tüylerinin siyah olmasından Arap güvercin adını almıştır.Arap güvercinleri diğer güvercine göre daha hareketlidir. H...

Kuşlardaki Mucizevi Özellikler

Kuşlardaki Mucizevi Özellikler, kuşların akılcı davranışlarını kendi beyinleriyle düşünüp tasarladıklarını ve sahip oldukları fiziksel özellikleri yine kendi kendilerine planlayıp vücutlarında yerleştirdiklerini ileri sürmek mantı...

Kuşlar Dengelerini Nasıl Sağlar

Kuşlar Dengelerini Nasıl Sağlar, kuşlar hem havada hem karada çok dengeli hareket ederler ve bu dengenin dikkat çeken iki yönü vardır. Biri, uçarken dengelerini hiç kaybetmemeleri, gökyüzünde rahatlıkla uçmaları; ikincisi ise yere...

Puhu

Puhu, baykuşgiller familyasından Bubo cinsinden kuş türlerinin ortak adıdır. Ülkemizde ki baykuşların en iri olanlarıdır. İri gözleri ve turuncu gözlere sahiptirler. Ürkek bir şekilde elinizi uzattığınız zaman güvercin ya da kumru...

Alakarga

Alakarga, kanat lekeleri mavi beyaz, kuyruk sokumu beyaz ve kuyruğu siyah olan en renkli karga kuş türlerindendir. Semada uçtuğu zaman kuyruk sokumu ve siyah kuyruğu ile tanınan beyaz kanat paneliyle göze çarpan zarif kuş türle...

Dokumacı Kuşu

Dokumacı Kuşu, genellikle Afrika, Avustralya ve ya Avustralya çevresinde bulunan adalarda yaşayan, Passeroidea familyasında olan bir kuş türüdür. Kuş türleri arasında en çalışkan tür olarak bilinen ve yapmış oldukları yuvaların sa...

Kınalı Keklik

Kınalı keklik, keklik familyasına ait orta büyüklüğe sahip bir kuş türüdür. Avlamada gösterdiği üstün özellikler nedeniyle avcılar tarafından çok sevilen güzel görünüşlü bir av kuşudur. Çok yağışlı ve sık ormanlarla kapalı yerlerd...

Posta Güvercinleri

Posta Güvercinleri, Birçok ırkta olduğu gibi safkan denebilecek bir posta güvercininin olması da imkansızdır. Zira 1850 yıllarından sonra özellikle Belçika'da çeşitli ırklara mensup güvercinler arasında yapılmış olan eşleştirmeler...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kuşlar, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018