Ebabil KuşuEbabil kuşu, bütün ömrünü uçarak geçiren, sadece üremek için yere inen, sağangiller (Apodidae) familyasından bir kuş türüdür. Birçok kişi tarafından kırlangıçla karıştırılan bu kuş türü, aslında kırlangıçtan farklı bir türdür. Kırlangıçlar gibi doğada yaşamayı sevmeyen, daha çok yerleşim yerlerini tercih eden ve beton bina ile yüksek yapılara yuva yapmayı tercih eden bir kuş türüdür. Ebabil kuşlarını kırlangıçlardan ayıran diğer bir özellik ise, kırlangıçlar gibi elektrik tellerine veya ağaç dallarına tünemezler. Yuvalarını daha çok evlerin çatılarına görünmeyen köşelere yaparlar.

Ülkemizde ebabil kuşunun 4 farklı türü yaşamaktadır. Bunlar;

  • Koyu kahverengi ebabil
  • Boz ebabil
  • Küçük ebabil
  • Ak karınlı ebabil

Ebabil kuşu halk arasında baharın habercisi olarak bilinir. Kış mevsimini Afrika kıtasında geçirdikten sonra ülkemize giriş yaparlar ve sonbaharda yine güneye göç ederler. Onları sürekli uçarken görürsünüz. Yaşam alanları çok geniştir. Onları neredeyse başınızı kaldırdığınızda bile görebilme imkânına sahipsiniz. Şehir merkezlerinde, otoyol kenarlarında, kırsallarda ve daha birçok alanda yaşayabilirler. Tüm canlılardan kaçmaya çalışan ürkek bir kuş türüdür. Beslenirken hiç göremezsiniz ve ayaklarının ucu kıvrık olmaları nedeniyle asla yerde yürümezler. Yere indiklerinde uçma zorluğu çeken kuş türüdür.

Ebabil Kuşu

Kanatları geriye doğru bumerang gibidir ve kuyruğu kısa ve çatallıdır. Uçarken kanatlarını kapatmazlar, o yüzden çok seri hareket ederler.

Bu sevimli kuş türünün yaşam süresi ortalama 20 ile 25 yıl arasındadır. Bu kuşların en ilginç ve insanları hayrete düşüren özelliği, uyumak içinde yere inememeleridir. Uyku ihtiyaçlarını da gökyüzünde gerçekleştirmeleridir. Uyku gibi çiftleşme, yeme ve içme işlemlerini de havada gerçekleştirirler. Sürüler halinde ve tiz sesler çıkararak uçarlar. Yavrulamak için yuvalarına gelirler ve diğer kuşlar gibi yavrularını uzun süre korumazlar. Kısa süre besledikten sonra serbest bırakırlar. Ebabil kuşları yaptıkları yuvalarla da tam bir mimarilik örneği gösterirler. Afrika’da yaşayan ebabil kuşları palmiye ağaçlarının yapraklarının alt kısımlarına tüylerden yaptıkları sallanabilen küçük yuvalar ters dönme durumlarına karşı yumurtalarını yuvalarına yapıştırırlar.

Birçok şiire ve şarkıya konu olan bu şirin kuşlar, Kur’anı Kerim’de de adı geçen nadir hayvan türlerindendir. Fil suresinde de anlatıldığı gibi, İslam dini gelmeden önce Peygamber efendimizin doğduğu yıl Kâbe’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin ordusuna havadan ayak ve gagalarından attıkları küçük taş taneleri ile saldırmaları sonucunda koskoca fil ordusunu yerle bir etmişlerdir. O yüzden Müslüman kesim tarafından sempati duyulan ve sevilen kuş türüdür.

Yayınlanma Tarihi : 01.02.2014 00:08:22

Ebabil Kuşu Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

12 Yorum Yapılmış "Ebabil Kuşu"

Nurten Selvi

Cevap Sayısı: 0
Bu sene üç yıl olacak,bizim prefabrik evin köşesine yuva yaptı..bir gece çok ses yaptılar, kuşçu birine sorduğumda ,yavrular büyüyünce yuvaya annesi sığmamıştır,başka yerdedir, onun için ses çıkarıyorlardır dedi.ama bana yanlış bir bilgi vermiş ömürleri bir yıldır dedi .anne çocukları ile göç ettikten sonra aynı yere dönemeyecek, yavrular nasıl gelecek diye düşünüyordum, ama yanlış olduğu bu sene altı yedi tane olduklarından belli...on iki nisanda geldiler.kırlangıçtan küçük..

2018-04-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

Lisa

Cevap Sayısı: 0
Harika çok kısa ve öğretici bayıldım

2018-03-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

esra

Cevap Sayısı: 0
ama harika bi kuş hiç saldırmadı bilginiz için teşekkürler

2017-12-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

Hüseyin Şentürk

Cevap Sayısı: 2
Yavru Ebabil Kuşu Buldum Beslemeye Çalışıyorum

2016-07-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

AyşeGül

Cevap Sayısı: 0
Arkadaşlar bizim bolkonda kurt var çözüm bulur musunuz

2016-07-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

kerem

Cevap Sayısı: 5
ebabil kuşları gözükmez ve allahın iradesi ile geldiler onlar azap için yaratılmışlardı ve azabını verdiler bi daha gözükmediler siz nasıl da bunu ebabil diyorsunuz anlamıyorum ... ve gagaların taşlar vardı anladığım kadrıylan

2016-05-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

İsimsiz Kullanıcı

Cevap Sayısı: 0
Teşekkürler. Bundan sonra ödevim için bu sayfayı kullanacağım.

2016-04-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

Başak

Cevap Sayısı: 0
3 gün önce 5.kattaki evimizin balkonuna gelen kuşumuz salonumuza girmiş. çok halsiz ve zor yürüyordu. götürdüğümüz veteriner hiçbir şey bilmiyordu ve kuşun öleceğini ima etti. ancak yanındaki stajerin ebabil kuşu demesi üzerine araştırdık ve nilay tezcanın videosunu bulduk. bu şekilde kuşu burun deliklerinden besleyebildik. ve bugün veterinerlik fakültesi vaşak kulübüne teslim ettik. ebabil kuşu için nilay hanımın videosunu mutlaka izlemenizi öneririm

2015-09-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

ümit

Cevap Sayısı: 0
iki ay önce kanadında 3tane tüyü eksik olan ak karınlı ebabili ucamadığı için evde baktım artık tüyleri çıktı ona cok alıştım iki aydır evin içinde büyükçe bir kutuda yaşıyor arada küçük kızım onu eline alıp odalarda gezdiriyor o kadar alıştık yani ama eşim artık onu doğaya salmamız gerektiğini söylüyor insallah saldığımızda çok uzun yıllar yaşar

2015-09-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

Şenay

Cevap Sayısı: 1
Eşim bi kuş Ebabil kuşunu yerken urtardı sonrasında kedi kapti ondanda kurtardı eve götürdük veteriere götürmek için 2 gün misafirimiz oldu hiç bir şey yemedi kutuda ters durdu baş aşşağı sonra normal bi ara gözleri kapalı gördüm ertesi gün veterinere götürdüğümde bişeyiolmadığını söyledi uçamamasındaki neden yerden yükselemiyormuş havaya atarak uçtu harikaydı ben böyle manedar bir kuş hayatımda görmedim gözleri asalati farklıydı özkedim şimdiden :)

2015-06-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

Hasan

Cevap Sayısı: 0
Evimize fırtınadan dolayı yolunu şaşıran bir ebabil kuşu girdi. Hava karanlık ve dışarıda fırtına var ne yapmalıyız salarsak yolunu kaybedip olebilirmi yoksa sabahımı bekleyelim

2014-08-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

Özgebay

Cevap Sayısı: 0
Hakikaten kırlangıçlar sürekli karıştırdığım bir kuştur. Fil süresinde anlatılanlara baktığımızda çok değerli bir kuş olduğunu anlıyoruz.

2014-02-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Kuşlar, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018